Arabayla Türkiye'ye seyahat edeceklerin yola çıkmadan kontrol etmesi gerekenler

Arabayla Türkiye'ye seyahat edeceklerin yola çıkmadan kontrol etmesi gerekenler

Türkiye'ye doğru yola çıkmadan önce mutlaka bazı çok önemli ve gerekli belgeleri tamamlamanız ve geçerlilik tarihlerine bakmakla birlikte en önemlisi bu belgeleri evinizde unutmadan yanınıza almanız gerekiyor. 

PASAPORTLAR: Yola çıkmadan çok önce pasaportlarınızın süresini mutlaka kontrol edin. Sadece kendi pasaportunuzun süresini değil, sizinle yolculuk edecek olan öteki yolcuların pasaport sürelerini de mutlaka kontrol edin. Süresi geçmiş pasaportla sakın yola çıkmayın. Pasaportların süresinin en az sizin dönüş tarihinizde de geçerli olduğuna dikkat edin. Eğer süresi geçmiş veya dönüşte süresi bitmek üzere olan pasaportları yenileyin, aksi takdirde tatil burnunuzdan gelir. En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuz olması menfaatinizedir.

KİMLİK KARTI: Alman ya da AB vatandaşı olanlar Makedonya ve Sırbistan’dan kimlik kartıyla geçemiyor.

RUHSAT VE SİGORTA KARTI: Kullanacağınız aracın ruhsatı ve yeşil sigorta kartı. Yeşil sigorta kartınızda Türkiye kısmının açık olup olmadığına dikkat edin. Eğer Türkiye kısmı açık değilse, sınırda özel kaza sigortası yaptırmanız gerekiyor. Türkiye’de yapılan özel kaza sigortası sadece karşı tarafın masrafını karşılıyor.

VEKALET: Eğer aracınız bir başkasına veya firmaya aitse, ADAC, Noterlik ya da başkonsolosluklarda düzenlenmiş vekaletname.

EMEKLİLER: Araçlarını Türkiye’de bir yıl tutmak isteyen emekliler, konsolosluk tasdikli emekli belgesi almayı unutmayın.

ÇOCUKLAR: Refakathanede kayıtlı 5 yaşından büyük çocuklar için fotoğraf gereklidir. Bebekler için de pasaport gerekiyor.

HASTALIK VE KAZA SİGORTASI: Yabancı ülkeler için hastalık ve kaza sigortası yaptırın. Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat sağlık belgesi alın.

OTOMOBİL KLÜBÜ: Üyesi olduğunuz otomobil klübünün üyelik kartını yanınızda bulundurun.

ARAÇ BAKIMI: Sıla yolunda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin.
Mecbur değilseniz hafta sonu yola çıkmayın. Çünkü hafta sonu gerek yollar gerekse sınır kapılarında trafik çok yoğun.

Güle güle gidin, dikkatli gidin sağlıklı bir şekilde sevdiklerinize ulaşın.

Yazar Hakkında

info@finlandiya.org

Bilgi editörü