Türkiye yolculuğunuzda hangi güzergahları tercih edebilirsiniz?

 

Almanya üzerinden gidecekler sırasıyla şu rotayı izleyebilirler:

Avusturya, Slovenya, Hırvatistan (Zagreb), Sırbistan (Belgrad), Sırbistan Niş.

Buraya kadar rota aynıdır, ancak Sırbistan Niş'ten sonra Bulgaristan veya Makedonya-Yunanistan üzerinden Türkiye'ye geçiş yapabilirsiniz. 

 

Bulgaristan ve Yunanistan güzergahları ne tür avantajlar sunuyor?

Eğer Makedonya-Yunanistan rotası yolu ortalama 300 kilometre uzatacaktır, fakat seyahatiniz nispeten çok daha güzel yollarda ve daha güvenlikli bir ortamda gerçekleşebilecektir. Yunanistan otoyolu üzerinde ise benzin istasyonu bulunmamaktadır. Benzin istasyonu için civar köylere veya şehirlere çıkılması gerekir. Bu nedenle Yunanistan'a girmeden önce benzin almanız tavsiye edilir.

Bulgaristan rotası tercih edilecekse: Sofya yolu tabelalarını takip etmeniz gerekiyor sonra Plovdiv, Svilengrad ve Edirne Kapıkule üzerinden Türkiye İstanbul veya Çanakkale istikametinden gideceğiniz rotaya göre bir yol belirleyebilirsiniz. 

Bulgaristan rotasındaki yollar eskiden Makedonya-Yunanistan rotasına göre çok daha kötüydü. Son yıllarda Bulgaristan yeni otoyollar yaptı ve neredeyse artık Kapıkule'ye kadar otoyol ile gidilmektedir. Fakat yine de özellikle Bulgaristan'dan geçecek olanlara gece yolculuğu tavsiye edilmemektedir. Yollardaki radarlara ve para isteyenlere dikkat ediniz.

Eğer Türkiye'de İzmir, Bodrum, Manisa, Muğla gibi şehirlere, yani Ege bölgesine gidecekseniz Makedonya Yunanistan rotasını takip etmenizde fayda olacaktır, zira bu yol Edirne-Çanakkale üzerinden çok daha pratik olacaktır. 

Öte yandan çoğu kişi Bulgaristan rotasını tercih ettiğinden Bulgaristan sınır kapılarında yoğunluğa sebep olmaktadırlar. Tercih tamamen tabii size kalmaktadır, ancak 300 kilometrelik bir yol genelde otoban olduğundan 2 ila 2,5 saat arasında geçilebildiğinden, bu sürenin Yunanistan sınır kapılarında bekleme yapılmamamasından tasarruf edilecek süreyle telafi edilebileceğiniz göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Almanya'nın doğu bölgeleri üzerinden gelecekler ise örneğin Berlin, Dresden tarafından yol olarak Çek Cumhuriyeti (Prag), Avusturya (Wien), Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad) rotasını tercih edilebileceği gibi daha az ülkeden geçmek isteyenler ise Almanya'nın doğu tarafından Münih yoluna sapıp daha sonra Avusturya üzerinden Slovenya rotasını takip edebilirler.

Polonya'dan gelecekler iste Slovakya, Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad) rotasından gelerek, Belgrad sonrası Türkiye’ye kadar Bulgaristan veya Makedonya-Yunanistan güzergahını tercih edebilirler.

Yazar Hakkında

info@finlandiya.org

Bilgi editörü