Ankara'da DEAŞ'a yönelik operasyon: Finlandiya uyruklu bir şüpheli yakalandı

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

1'i Finlandiya, 24'ü Irak uyruklu toplam 25 şüpheli gözaltına alındı

MİT ve Ankara Emniyeti'nin terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonunda 24'ü Irak, 1'i Finlandiya uyruklu 25 şüpheli gözaltına alındı.

Konuya ilişkin olarak Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, haberdan haberdar olduğunu teyit ederken bu aşamada kişisel bilgilerin korunmasına dair yasal düzenleme çerçevesinde başka bir bilgi paylaşımında bulunamayacağını bildirdi.

Fin İstihbarat ve Polis Teşkilatı'nda (Suojelupoliisi) iletişim uzmanı olarak görev yapan Aishi Zida ise yaptığı açıklamada Irak ve Suriye'deki çatışma bölgelerinden 20'den fazla kişininin geri döndüğünü, bunların Finlandiya'ya kabulleri ile ilgili olarak resmi yetkililer arasında çok profesyonel bir işbirliği bulunduğunu ifade etti.

Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri ile MİT Bölge Başkanlığınca koordineli olarak yapılan uluslararası risk analiz çalışmaları neticesinde 29 şüphelinin, terör örgütü DEAŞ ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı oldukları, Suriye'de de örgüt içerisinde faaliyette bulundukları tespit edildi.

Şüpheliler hakkında emniyetteki sorgularının tamamlanmasının ardından sınır dışı işlemlerinin başlatılacağı öğrenildi.

Yazar Hakkında

FiHA

Haber editörü