Başbakan Sanna Marin BM Toplantısında Tarih Yazdı

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

New York yağmurunda yüzlerce kişi Sanna Marin'i dinlemek için sıraya girdi

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Birleşmiş Milletler'in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte başbakan Sanna Marin'in konuşmasına ilgi rekor düzeydeydi. 

Trump'ın tam tersi bir dünya vizyonu sergileyen Finlandiya'yı ütopya olarak gören kitleler, New York yağmurunda Sanna Marin'i dinlemek için sıraya girdi. 

Dünyanın en genç başbakanı olan Finlandiya’nın Başbakanı Sanna Marin etkinlikte en fazla izlenen konuşmayı yaparken, aynı etkinlikte Nobel barış ödülüne sahip Dr. Leymah Gbowee,  ABD’de iklim değişikliğine karşı eylemler yapan 14 yaşındaki Alexandria Villasenor BM Genel Kurul’da konuşma yaptı. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonu'nda konuşan Marin, Finlandiya'nın cinsiyet eşitliği mücadeledeki başarılarını vurgularken, cinsiyetler arasında tam eşitliği gerçekleştirmek için önümüzde hala “uzun bir yol” olduğunu vurguladı. 

BM'de 193 ülke ve dünya halkının yarısından fazlası kadın olmasına rağmen, dünyada sadece 21 kadın devlet başkanı olduğuna dikkat çeken Marin, konuşmasında dünyada ilk seçme ve seçilme hakkını edinen kadınların Finlandiya'da olduğuna yer verdi.


Finlandiya henüz bağımsız Finlandiya Cumhuriyeti olmadan kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermişti


1906 yılında halen Rusya'ya bağlı olan Finlandiya (Rusya Finlandiya Grandüklüğü) kadınlara oy hakkı tanıyan ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Bir sonraki yıl yapılan seçimlerde dünyanın ilk kadın parlamento üyeleri seçilmişti. Finlandiya Parlamentosu Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının üzerinden 10 yıldan uzun bir süre geçtikten sonra nihayet 6 Aralık 1917'de Finlandiya bağımsızlık bildirgesini onayladı ve Finlandiya Rusya’dan ayrıldı. 6 Aralık halen Finlandiya’nın Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır.

Başbakan Sanna Marin konuşmasında, Finlandiya'daki ana çocuk sağlığı merkezlerinin, ücretli ebeveyn izni ve kamu tarafından finanse edilen kaliteli çocuk bakımı toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilerletilmesinde önemli bir rol oynamaya devam ettiğini ifade etti. Ücretsiz bir okul yemeği gibi ilk bakışta basit görünen önemli bir sosyal inovasyonun 1948 yılının başlarında tanıtıldığına dikkat çekti. Marin Finlandiya tarihinde müstesna bir yere sahip olan bu tür teşviklerin, çalışan ebeveynlerin ve çocukları olan ailelerin günlük hayatlarını ciddi anlamda kolaylaştırdığınaı ifade etti.

Siyasi kariyerine 2012 yılında başlayan Marin, siyasetin rolünün, insanlara karşı ayrımcılık yapan yapıları söküp değiştirmek olması gerektiğini savunuyor.

 

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

8 Mart kadar medyadik olmadığı için aynı yaygınlıkta tanınmayan 5 Aralık ise Dünya Kadın Hakları Günü olarak biliniyor.

5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. O tarihten beri Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanan 5 Aralık, temelini Olympe de Gouges’un 1791’deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’nden alır. 

5 Aralık 1934 günü Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığında dünyada kadınların bu hakka sahip olduğu 28 ülke, hakkın kullanıldığı ise 17 ülke vardı. İtalya 1945, Fransa 1944, Belçika 1960, İsviçre 1971 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

Fotoğraf: UWA IDUOZEE

Yazar Hakkında

FiHA

Haber editörü

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır,
Yorumlarınız, yayınlanmadan önce kontrol edilecektir