Cumhurbaşkanı Niinistö BM Genel Kurulu'nda iddialı konuştu: “Finlandiya dünyanın ilk sıfır karbon emisyonlu ülkesi olacak"

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Niinistö, ilk kez bir Türk diplomatın başkanlığını yaptığı BM Genel Kurulu'nda konuştu

Dünya devlet başkanları yılda bir kez New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda buluşuyor. Bu yıl, Kovid-19 salgınından ötürü dünya liderleri sadece uzaktan katılım sağladıkları için, BM karargâhındaki boşluk, kendi yankısını getirecek boyutta oldu. Boşluğu, BM Genel Kurul'una başkanlık etmek üzere rekor düzeyde oyla seçilen bir Türk diplomat, Büyükelçi Volkan Bozkır doldurdu.

BM 75. Genel Kurul Görüşmelerinin açılışında konuşan Bozkır, bu yıl bu salondaki görüşmeleri yeni bir formatta icra etmek mecburiyetinde kaldıklarını, liderlerin şahsen katılım sağlayamadığını ve toplantı marjında ikili görüşmeler gerçekleştiremediklerini söyledi.Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya'nın konuşmasını diğer devlet başkanlarının yaptığı gibi video bağlantısıyla yaptı.

Niinistö, ilk kez bir Türk diplomatın başkanlığını yaptığı BM Genel Kurulu'nu şu sözlerle selamladı:

"Sayın Başkan, Genel Sekreter, Değerli Delegeler, Bayanlar ve Baylar,

Sayın Başkan Volkan Bozkır'ı genel kurulun yetmiş beşinci oturumu başkanı olarak seçildiği için tebrik ediyorum. Finlandiya'nın desteğine güvenebilirsiniz, çünkü bu istisnai zamanlarda bu önemli kuruma liderlik etmektesiniz."

Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşması bu kez oldukça iddialıydı. Başkan, dünyayı etkileyen tehditlere çözüm getirmede devletlerin işbirliği yapmada sınıfta kaldığını vurguladı.

Niinistö, "salgınla mücadelede de uluslararası işbirliğine dayalı bir mücadele göremedik, çabalar hep ulusal düzeyde kaldı" dedi.

“Bu salgını aniden kucağımızda bulduğumuzda, verdiğimiz ilk tepki çok yönlü çabalarla güçlerimizi birleştirmeye yönelik olmadı. Böylesi bir kriz ortamında fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir küresel çözüm arayışına girmek yerine, bir dizi ulusal tepki gözlemledik." diyen Cumhurbaşkanı Niinistö, konuşmasında bunun tamamen yeni bir durumla karşı karşıya kaldığında anlaşılabilir olduğunu, ancak yine de diğer küresel sorunlarla nasıl mücadele edebileceğimize dair endişeler çağrıştırdığını sözlerine ekledi.

"İklim değişikliği en büyük tehdit"

Niinistö, en büyük tehdit olan iklim değişikliğinin bir salgın krizinin ortasında da olunsa asla unutulmaması gerektiğini, özellikle de Paris iklim anlaşmasının hedeflerine mutlaka ulaşılması gerektiğini söyledi.

"Model bir ülke olarak Finlandiya"

Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, dünya devlet başkanlarının önünde Finlandiya'nın iklim değişikliğiyle mücadelede dünyanın en üst sıralarını hedeflediğini duyurdu.

Niinistö, "Finlandiya, bu hususlarda üzerine düşen görevi yapacaktır. Finlandiya hükümeti, 2035 yılına kadar Finlandiya iklimini karbondan arınmış bir hale getirmek suretiyle dünyanın ilk sıfır karbon emisyonlu ülkesi ve aynı zamanda sürdürülebilir bir refah toplumu olma hedefini tam bir kararlılıkla desteklemektedir", dedi. 

Yazar Hakkında

Finlandiya.fi

Haber editörü