Finlandiya Başbakanı Sanna Marin evlendi

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Finlandiya Başbakanı Marin 16 yıldır birlikte olduğu Markus Räikkönen ile evlendi

Finlandiya'da geçen yıl Başbakan Antti Rinne'nin istifasının ardından yeni hükümetin güvenoyu almasıyla dünyanın en genç başbakanı ünvanını kazanan 34 yaşındaki Sanna Marin, sevgilisi Markus Räikkönen ile dünya evine girdi.

Finlandiya hükümetinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, çiftin düğün töreni cumartesi akşamı başbakanlık resmi konutu Kesäranta'da yapıldı.

Başbakan Marin, 40 kişinin katıldığı düğünden fotoğraflarını kişisel Instagram hesabında paylaştı.


SANNA MARİN KİMDİR? 

Sanna Marin, 16 Kasım 1985'te Helsinki'de doğdu ve Tampere'ye taşınmadan önce Espoo ve Pirkkala'da yaşadı. Pirkkala Lisesi'nden 2004 yılında 19 yaşında mezun oldu.2017 yılında Tampere Üniversitesi'nden İdari Bilimler Yüksek Lisansı ile mezun oldu. Marin, 2006 yılında Sosyal Demokrat Parti'nin Gençlik Kollarına katıldı ve 2010 - 2012 yılları arasında ilk Başkan Yardımcılığı yaptı. 2008 Finlandiya belediye seçimlerinde adaydı, ancak seçilemedi. 2012'den itibaren siyasette aktif oldu. 2012 seçimlerinde, siyasi kariyerinde kendisine ivme sağlayan bir gelişmeyle 27 yaşında Tampere Belediye Meclisi'ne seçildi. 2013'ten 2017'ye kadar Belediye Meclisi'nin başkanlığı görevini yürüttü. 2017'de Belediye Meclisine tekrar seçildi. 

Marin, 2014 yılında Sosyal Demokrat Parti genel başkan yardımcılığına seçildi. 2015 yılında 30 yaşında, Pirkanmaa'nın seçim ilçesinden milletvekili olarak Finlandiya Parlamentosu'na seçildi. Dört yıl sonra yeniden seçildi. 6 Haziran 2019'da Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı oldu.

Antti Rinne'nin başbakanlık görevinden ayrılmasının ardından 8 Aralık 2019 tarihinde Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi Marin'i yeni başbakan adayı olarak gösterdi. Finlandiya Meclisi'nin onaylamasıyla birlikte Marin, dünya'nın şu anda görev yapan en genç başbakanı ve Finlandiya'nın en genç başbakanı olmuştur. Marin ayrıca Anneli Jätteenmäki ve Mari Kiviniemi'den sonra Finlandiya'nın üçüncü kadın başbakanı seçilmiş oldu.

Yazar Hakkında

Finlandiya.fi

Haber editörü