Finlandiya'da havalimanı yolcularına yönelik eğitimli köpeklerle Kovid-19 taraması başlatıldı

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

”Köpeklerin diğer testlere göre daha küçük miktarlardaki virüs yükünü dahi tespit edebildiği anlaşılıyor”

Helsinki-Vantaa Havalimanı'nda başlatılan ve yıl sonuna kadar sürecek pilot uygulamanın, eğitimli köpeklerin sayısı arttıkça başka yerlerde de hayata geçirilebileceği bildirildi

Finlandiya'da hassas koku eğitimli köpeklerle havalimanı yolcularına yönelik yeni tip koronavirüs (Kovid-19) taraması başlatıldı.

Salgınla mücadele kapsamında gerçekleştirilen bu pilot uygulama ile Helsinki-Vantaa Havalimanı'nı kullanan yolculara bugünden itibaren koku eğitimli köpekler tarafından Kovid-19 taraması yapılacak.

Yeni uygulamaya göre, gelen yolcular valizlerini aldıktan sonra bir dakika içinde sonuç veren hızlı bir Kovid-19 taramasından geçirilirken, bu tarama narkotikle mücadele olduğu gibi hassas koku eğitimli köpekler tarafından yapılıyor.

Yolcuların inisiyatifine bırakılan uygulamada, emici özelliği olan sargı beziyle boyunlarını silen yolcular sonra bezi bir kavanoza yerleştiriyor ve ardından köpek eğitmeni kavanozu duvarın diğer tarafındaki köpeğe koklatıyor. Sonuç pozitif çıktığı takdirde, yolcu havalimanındaki sağlık hizmetleri birimine gönderiliyor.

Uzmanlar, köpeğin verdiği sonuçların PCR testlerinden daha güvenilir olduğunu iddia ederken, Helsinki Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden Doç. Dr. Anna Hielm-Björkman, PCR testinin negatif olduğu bazı durumlarda, köpeklerin pozitif tanı koyduğu kişilerin birkaç gün sonra hastalık belirtisi gösterdiğini ifade etti.

Hielm-Björkman, köpeklerde Kovid-19 virüsünün yol açtığı bir hastalığa rastlanmadığını ve bu nedenle köpekler açısından endişe edilecek bir durum olmadığını belirterek, eğitimli köpeklerin sayısı arttıkça huzurevleri, okullar, kreşler ve kamuya açık pek çok etkinliğin girişlerinde bu uygulamanın hayata geçirilebileceğini kaydetti.

Helsinki Üniversitesi ile Wise Nose Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü ve yıl sonuna kadar sürecek bu pilot uygulama kapsamında 4 köpek dönüşümlü olarak görev yapacak.

Yazar Hakkında

info@finlandiya.org

Haber editörü