Itäkeskus'taki Stockmann mağazasının boşalttığı kısımlara Türk marketi geliyor

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Yeni Alanya Market Kasım ayında açılacak

Eski Alanya Market Turunlinnantie yolunun karşı yakasında yer alıyor. "Şimdilik eski market de açık kalacak ve yenisiyle birlikte devam edecek, ancak bir noktada kapanması gerekebilir" diyor esnaf Emin Gürmüç.

Itis alışveriş merkezindeki Stockmann mağazasının Herkku kısmının kapanmasıyla boşalan yerlere Kasım ayında boş alanda Alanya Market adında yeni bir etnik gıda mağazası açılacak. Market, alışveriş merkezinin doğu ucunda Stockmann'ın altında yer alıyor.

"Fikir, bu yeni mağaza ile etnik mağazaların seviyesini yükseltmek, onu bir süpermarket haline getirmek. K-süpermarket gibi bir şey ama Citymarket gibi değil," diyor dükkan sahibi Emin Gürmüç Helsingin Sanomat'a verdiği röportajda.

Gürmüç'e göre yeni Alanya Market 2 000 metrekarenin biraz üzerinde perakende satış alanına sahip olacak. Bu, Turunlinnantie'nin diğer tarafındaki mevcut Alanya Pazarı'na kıyasla belirgin bir artış anlamına geliyor.

Yeni mağazanın açılması, bir noktada Puhos mağazasının kapanması anlamına gelecek. Emin Gürmüç'e göre bu tek seferde yapılamaz.

"Puhos dükkanı 12 yıldır bizim dayanak noktamız ve onu öylece kapatamazsınız. Altı ay mı sürer yoksa bir yıl mı, henüz bilmiyoruz," diyor Gürmüç.

Puhos Alanya Market, Armina adlı bir şirket tarafından işletiliyor. Bu şirket yeni Itis mağazasını da devralacak. Armina'nın geçen yılki cirosu yaklaşık 8 milyon avro ve son mali yıl içindeki karı 234.000 avro oldu.

Gürmüç, Puhos mağazasının günde 1500 ila 1700 müşterisi olduğunu söylüyor. Itis'teki hedefin bu sayıyı iki katına çıkarmak olduğunu söylüyor.

Helsinki şehir merkezindeki Stockmann mağazasında bulunan Herkku gıda marketi artık S-Group markaları altında faaliyet gösteriyor.

Itis'in Herkku mağazası yaz aylarında kapandı. İlkbaharda Espoo'daki Tapiola Herkku da kapandı ve yerine S-Market açıldı.

Jumbo alışveriş merkezindeki Herkku ise 2020 yılında kapatılacak.

Stockmann Group'un mali zorlukları son zamanlarda yoğun haberlere konu oldu.

Yazar Hakkında

Finlandiya.fi

Haber editörü