Kapitalizme öfkelenmek gerek

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Kapitalizme öfkelenmek gerek

Senatör Bernie Sanders, ABD'deki eşitsizliğin müstehcen olduğunu ve kapitalizmin milyonları hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor. Finlandiya'dan ilham alıyor ve birçok iyi şey buluyor: eğitim, doğum izni ve çok partili bir hükümet.

Kapitalizm sizi kızdırıyor mu?

En azından ABD Senatörü Bernie Sanders kızgın.

ABD'deki eşitsizliğin zaten çok büyük olduğunu ve bunun "müstehcen" olduğunu söylüyor.

Zenginler daha da zenginleşiyor ama milyonlarca vatandaş sağlık ve eğitim masraflarını karşılayamıyor. Ülkenin yarısından fazlası elden ele dolaşıyor ve tasarruf yapamıyor. Kapitalizme eleştirel olmayan tapınma eşitsizliği artıyor.


Sanders Londra'da yerel bir mektup yazarları derneğinin toplantısında "Amerikalıların öfkelenmeye hakkı var" dedi.

Aynı mesaj Sanders'ın kısa süre önce yayınlanan Kapitalizme Kızgın Olmak Sorun Değil adlı kitabında da yankılanıyor.

SANDERS, birçok Amerikalının radikal ve solcu, hatta sol popülist olarak değerlendirebileceği görüşleriyle tanınıyor.

Avrupalı ve özellikle de İskandinav bir kulağa onun görüşleri son derece normal geliyor: toplum adil olmalı. Toplum adil olmalı, herkes eşit fırsatlara sahip olmalı. Vergi ödemek hoş olmayabilir, ancak vergi geliri kamu yararını inşa etmek ve sürdürmek için gereklidir.

Sanders, ABD'de gelir ve servet eşitsizliğinin giderek arttığını savunuyor. Ne kadar çok çalışırsak çalışalım, sıradan ailelerin yaşam standartları giderek kötüleşiyor.

"Ülkenin en zengin yüzde 1'lik kesimi en yoksul yüzde 92'lik kesimden daha fazla gelire sahip. Büyük şirketlerin CEO'ları işçilerin dört yüz katı kadar kazanıyor."

Servetin yoğunlaşması başka şekillerde de kendini gösteriyor. Üç varlık yönetim şirketi - Blackrock, Vanguard ve State Street - halihazırda neredeyse tüm büyük ABD şirketlerine sahip ve binlerce milyar doları yönetiyor.

Daha azıyla çok rahat yaşamak varken neden süper zengin olasınız ki?" diye soruyor Sanders. Cevap veriyor: açgözlülük ve kapitalist kültür.

81 yaşındaki BERNIE SANDERS uzun siyasi kariyeriyle tanınıyor. Vermont eyaletini temsil eden bir senatör olarak üçüncü dönemini yaşıyor.

Sanders 1991'den 2007'ye kadar Temsilciler Meclisi'nde görev yapmıştır. Bu, ABD tarihinde bağımsız bir temsilci için en uzun dönemdir.

Sanders ayrıca iki kez Demokratların başkan adaylığı için yarıştı. 2016'da Hilary Clinton'a ve 2020'de Joe Biden'a karşı kaybetti.

Sanders kaybettiği kampanya için "Gurur duyduğum şey, kapı kapı dolaşarak yapılan anketlerin gençlerin oylarını ezici bir çoğunlukla kazandığımızı göstermesiydi - gençler statükodan memnun değil" diyor.

Örneğin 2020 baharında Sanders, 18-29 yaş arası gençler arasında Biden ve rakiplerinden çok daha fazla destek gördü.

Sanders kendisini ilerici bir siyasetçi, reformist bir solcu olarak tanımlıyor. Biden'ın ise ana akım bir siyasetçi olduğu söyleniyor.

"Onu uzun zamandır tanıyorum. O benden daha muhafazakâr."

Biden tekrar aday olursa ne olur?

"Onu desteklerim."

Cumhuriyetçiler en büyük öcü olsa da Demokrat Parti'nin de bir silkelenmeye ihtiyacı var. Sanders partinin şu anda olduğundan daha fazla işçi yanlısı olması gerektiğini söylüyor.

Şubat ayı sonunda Londra'yı ziyaret eden Sanders, çeşitli konuşmacı ve gazeteci toplantılarında yeni kitabını tanıttı.

HS, bir muhabirler toplantısında Sanders'a Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği ve Avrupa'daki güvenlik durumu hakkında ne düşündüğünü sorduğunda, senatör biraz konu dışı olsa da hemen heveslendi:

"Kitabımda Finlandiya eğitim sistemiyle ilgili bir bölüm var. Bu kitabı satın alın! Finliler eğitim konusunda iyi iş çıkarmışlar."

NATO üyeliğini de desteklediğini söylüyor.

"[Finlandiya ve İsveç] Rus saldırganlığından endişe duydukları için NATO üyesi olmaya karar verdiler."

Tartışmanın bir başka noktasında Sanders, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin "müzakere yoluyla" önlenebileceğine inandığını söylüyor. Ne şekilde müzakere yoluyla - bu açık değil.

Peki Sanders Finlandiya okulları hakkında ne yazıyor? Elbette iyiden başka bir şey değil.

Metin kısmen Sanders'in Eğitim Bakanı Li Andersson (solda) ile yaptığı görüşmeye dayanıyor. Eski tanıdık temalardan bahsediliyor: yetkin öğretmenler, sürekli sınav yerine öğrenme keyfi, ücretsiz eğitim ve okul yemekleri, herkes için ileri eğitime açık erişim vb.

Sanders ayrıca yazar, yapımcı ve üniversite öğretmeni William Doyle'un, ülkeler arasındaki büyüklük farkına rağmen Finlandiya sisteminin ABD'ye de uygulanabileceğini söylediğini aktarıyor. Finlandiya büyüklüğünde birkaç eyalet var ve eğitime eyalet düzeyinde karar veriliyor.

Finlandiya'da YLE okul makinesi ve okul alışverişi üzerine yapılan son tartışmalar elbette kitapta yer almıyor. Bunun yerine metin, Finlandiya'daki herkesin kendi yerel okulunun dünyanın en iyilerinden biri olduğuna nasıl güvenebileceğini açıklayan Andersson'dan alıntı yapıyor.

Belli ki Finlandiya yine de Sanders'a ilham veriyor. Konuşmayı birkaç kez Finlandiya'ya çeviriyor ve bir HS muhabirine doğrudan bir soru soruyor: "Finlandiya'da bir bebek doğurursanız, ne kadar izin alırsınız?"

Başı çatlayacak gibi. Yasalar ne diyor? Pek çok anne yaklaşık bir yıl boyunca bebekle birlikte evde kalıyor.

Sanders, ABD'de evrensel ücretli doğum izni olmamasının "barbarlık" olduğunu söylüyor. Uygulamada doğum izni sadece bir ya da iki hafta olabiliyor.

Amerikan çocuk bakım sistemi de henüz emekleme aşamasında. Kreş ücretleri o kadar yüksek ki, düşük ve hatta orta gelirli birçok insan bu ücretleri karşılayamıyor. Kârlar endüstri tarafından hortumlanıyor. Bu arada, çocuk bakımı çalışanlarının saatlik ücretleri 13-15 dolar civarında seyrediyor.

Peki ya çocuğunuz doktor olmak için eğitim almak istiyorsa? En iyi derece bir aileye yarım milyon dolara kadar mal olabilir.

Tartışma iki partili sistemin dezavantajları ve çok partili sistemin avantajları üzerine dönerken Sanders yine Finlandiya'ya dönüyor ve HS muhabirine soruyor: "Finlandiya'da hükümette kaç parti olabilir?"

Yardım edin, bizde en fazla kaç tane var? Yedi mi? Çok, çok fazla. Şimdi bile beş.

Senatör açıkça cevap istemiş ve almış olsa da Finlandiya soruları muhtemelen retoriktir. Sanders Finlandiya modelini çok iyi biliyor. Londra'da bile "Finlandiya Büyükelçisi ile yaptığı görüşmelere" atıfta bulundu.

Finlandiya'nın ABD Büyükelçisi Mikko Hautala ve Sanders birkaç kez bir araya geldi. Hatta Hautala, Sanders'ı Vermont'ta ziyaret etmesi için davet edildi. Geçen yılki ziyaretin bir videosu da çekildi.

Sanders ABD'deki siyasi durum hakkında kötümser. Siyasi sistemin yozlaşmış olduğunu söylüyor.

"ABD'de de oligarklar var."

Teknoloji ilerliyor ama adalet ve eşitliği garanti etmiyor. Büyük şirketler çıkarlarının peşinden gitmekten ve hatta yalan söylemekten çekinmiyor. Sanders özellikle petrol ve ilaç şirketlerini azarlıyor.

Demokrasi, medyanın erozyona uğramasıyla da baltalanıyor. Yerel gazetelerin yok olması bağımsız medyanın 'çölleşmesine' yol açıyor.

"O zaman kimse yerel siyaset hakkında haber yapmayacak - - bağımsız bir medyayı yönetmek için kamu finansmanı gerekecek."

Sanders ülke içindeki sorunların yanı sıra dünyadaki durumdan da endişe duyuyor.

Rusya'nın saldırganlık savaşına ek olarak, ticaret savaşları ve elbette iklim değişikliği de acı ve dengesizlik yaratıyor. Dünya, kimsenin kaçamayacağı "batan bir gemi".

"Rusya, Çin ve ABD birlikte çalışabilmelidir."

Sanders ABD ile Çin arasında bir soğuk savaş görmek istemiyor. Öte yandan, Amerikan imalatının Çin'e kayması onu dehşete düşürüyor. Ticaret savaşlarından kaçınmak, Amerikan istihdamının ayaklar altına alınması gerektiği anlamına gelmiyor.

Pandemi sırasında ABD'de yerli maske bile bulunamadığını söylüyor. Maskeler Çin'den ithal ediliyordu.

"Dış ticaret iyidir ama [benim için] yerli fabrikalar kurmakla ilgili bir sorunum yok."

Elbette yatırım için sermaye gerekiyor.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Finlandiya.fi

Haber editörü