Polis Helsinki Büyükelçiliği önündeki gösteriye müdahale etti

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

"Polis bunu Türkiye Cumhurbaşkanı'nı karalama girişimi olarak yorumladı" - Polis göstericilerin elindeki kuklaya el koydu

"Polis bunu Türkiye Cumhurbaşkanı'nı bir kuklayla utandırma girişimi olarak yorumladı. Bunun olmasına izin vermedik, derhal müdahale ettik. Bir onur ihlali vakası da kaydedildi," diyor müfettiş.

Cumartesi günü Helsinki'deki Türk Büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenlenmiş ve polis göstericilerin elinden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kuklasını almıştı.

Müfettiş Esa Pennanen Pazar günü STT'ye yaptığı açıklamada, polisin bir çeşit maskesi olan kuklayı görür görmez göstericilerin elinden aldığını söyledi.

Pennanen, "Polis bunu Türk cumhurbaşkanını bir kuklayla utandırma girişimi olarak yorumladı. Biz buna izin vermedik ve derhal müdahale ettik. Bunun için bir hakaret davası da açıldı," diye ekledi Pennanen.

Helsinki polisine göre Türkiye'nin eylemlerine karşı düzenlenen gösteriye 100'den az kişi katıldı. İki buçuk saat sürdüğü tahmin edilen gösteri Senato Meydanı'nda başladı ve katılımcılar buradan kortej halinde Türk Büyükelçiliği yakınlarındaki Kaivopuisto'ya doğru hareket etti.

Polis, önceden polise bildirilen gösteri için büyükelçilik yakınında bir yer tahsis etti. Göstericilerden biri kendilerine ayrılan alandan elçilik çitlerinin dışına izinsiz çıktığı için para cezasına çarptırıldı. Polis tarafından hiç kimse tutuklanmadı ya da gözaltına alınmadı.

Çevik kuvvet teçhizatı kullanan Helsinki polisi birkaç yüz göstericinin gelmesini bekliyordu, ancak çok daha az sayıda gösterici vardı.

Cumartesi günkü gösteri, Kürt hareketinin davasını uluslararası alanda tanıtmak için çalışan bir topluluk olan Rise Up for Rojava tarafından organize edildi. Topluluk Cumartesi günü yaptığı basın açıklamasında polisin Erdoğan'ı tasvir eden bir kuklaya el koyduğunu söyledi.

Şubat ayı sonunda protestocular Helsinki'deki Türk Büyükelçiliği önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir portresini yakmışlardı. Helsinki polisi daha sonra bu eylemi de hakaret davası olarak soruşturduğunu açıkladı.

Ocak ayında Stockholm'de düzenlenen bir gösteride Erdoğan'ın bir kuklasının asılması Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkileri gerdi.

Şubat ayında Helsinki'deki bir gösteride Erdoğan'ın resminin yakılmasının ardından STT'ye konuşan Turku Üniversitesi'nden ceza hukuku profesörü Tatu Hyttinen, hakaretin tek başına değerlendirilemeyeceğini, ifade özgürlüğü boyutunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Hyttinen ayrıca hakaretin tamamen davacının işlediği bir suç olduğunu ve iddia edilen suçun öznesinin ceza talep etmemesi halinde davanın devam etmeyeceğinin altını çizdi.

"Yani pratikte Erdoğan ya da avukatı ceza talep etmelidir."

Hyttinen STT'ye yaptığı açıklamada Finlandiya'da ceza hukukunun yorumlanmasının dış politika kararlarından etkilenmemesi gerektiğini vurguladı.

"Ceza hukuku anayasal bir devlette kendi oyununu oynamalıdır. Finlandiya'nın NATO başvurusu, bir şeyin hakaret sayılıp sayılmayacağı yorumunu etkileyemez ve etkilememelidir" dedi.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Finlandiya.fi

Haber editörü