Polisten barışçıl protestoculara karşı biber gazı kullanımına ilişkin rapor

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

"İfade özgürlüğü, yasaları çiğneme özgürlüğü anlamına gelmez"

Emniyet Genel Müdürlüğü protestoculara karşı biber gazı kullanımına ilişkin bir rapor yayınladı.

Polis, geçtiğimiz hafta sonu Helsinki'de Kaisaniemi semtinde gösteri düzenleyen Elokapina hareketine mensup protestoculara karşı biber gazı kullanmıştı. Şiddete başvurmadığını iddia eden bir gruba karşı biber gazı kullanılmış olması, polisin barışçıl bir gösteriyi dağıtmaya yönelik eyleminin aşırı büyük olup olmadığı konusu çerçevesinde Fin kamuoyunda geniş bir tartışma yaratmıştı.

Finlandiya vatandaşlarının sadece bir kısmı barışçıl gösteri yapan grubun iyi niyetine vurgu yaparken, basına ve sosyal medyaya yansıyan tepkilere bakıldığında, halkın çoğunluğu Fin polisinin tedbirlerini ve eylemlerini doğru bulmuş, Finlandiya kanunlarının istisnaya gidilmeden uygulanmasını desteklemişti. Zorbalığın her şeklinin bir anlamda şiddet sayılmasını ve kanun dışı addedilmesini savunan gruplar da ayrıca örgütlenerek tepkilerini dile getirmişlerdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün İçişleri Bakanlığı'nın soruşturması üzerine Elokapina hareketiyle ilgili olaylarla ilgili olarak hazırladığı rapor İçişleri Bakanlığı'na sunuldu. Raporda da halkın genelindekine benzer ifadelere yer verilirken "ifade özgürlüğünün kuralları çiğneme ve yasaları ihlal etme özgürlüğü anlamına gelmediği" vurgulandı. 25 sayfalık raporda kanun maddelerine atıfta bulunularak her bir fiil için ayrıntılı açıklamalar getirildiği görüldü.

Konu, Finlandiya'da siyasilerin de dahil olduğu geniş bir platformda tartışılmaya devam ediyor.

Finlandiya'da Elokapina olarak bilinen örgüt, dünya çapındaki Extinction Rebellion örgütlenmesinin Finlandiya kolu olarak faaliyet gösteriyor. Extinction Rebellion Finland (XR FI), iklim sistemindeki kritik sorunlara dikkat çekerken hükümeti harekete geçmeye zorlamayı amaçlayan küresel bir çevre hareketinin Finlandiya bacağını oluşturuyor. Adını "yok olmaya karşı isyandan" alan hareket, eylem stratejisi olarak şiddet içermeyen sivil itaatsizlik yöntemini kullanıyor.

Yakın tarihlerde Londra'da H&M mağazalarını protesto eden  Extinction Rebellion aktivistleri, sivil itaatsizlik dışında bir yol izleyerek gösterilerini bir mağaza vitrininde gerçekleştirmişti.

 

Yazar Hakkında

FiHA

Haber editörü