Rusya ve ABD, nükleer silahların azaltılması anlaşmasını Finlandiya'da müzakere etti

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Görüşmeye Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ev sahipliği yaptı

Rus ve ABD'li resmi yetkililer, yeni bir silah kontrol müzakeresi turu için Finlandiya'nın başkentinde bir araya geldiler. İki ülke arasındaki son ikili nükleer silah anlaşması önümüzdeki yılın başlarında sona eriyor. 

Helsinki'deki toplantıya ABD'nin silah kontrolünden sorumlu özel elçisi Marshall Billingslea ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov eşbaşkanlık etti.

İki nükleer silah devi, iki tarafın karşılıklı olarak beşer yıl uzatmayı kabul etmediği takdirde şubat ayında sona erecek olan yeni START anlaşmasının geleceğini görüşmeye devam ettiler. Yaz boyunca çok sayıda müzakere turu gerçekleşmişti, ancak olası bir uzatma konusunda hiçbir ilerleme kaydedilememişti.

ABD, nükleer silah kontrol anlaşmasının her türlü savaş başlığını kapsayacak şekilde genişletilmesini, daha güçlü doğrulama ve şeffaflık tedbirlerinin almasını ve ayrıca Çin'in de bu sözleşmenin bir parçası olmasını talep ediyor. Pekin yönetiminin bu talebi reddettiği biliniyor.

 

Rusya tarafı ise yeni START anlaşmasını ön koşulsuz uzatmaya hazır olduğunu bildirdi ve karmaşık yeni bir anlaşmayı yeniden müzakere etmek için yeterli zaman olmadığı konusunda ABD'yi uyardı.

 

Görüşmeye ev sahipliği yapan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "Mevcut dünya durumunda, her bir diyalog önem taşır ve ABD ile Rusya arasındaki diyaloğun devamını memnuniyetle karşılıyorum." dedi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü'ne göre, Rusya ve ABD ortaklaşa dünyadaki nükleer silahların yaklaşık yüzde 90'ına sahipler. Enstitü, ABD'de 5 bin 800, Rusya'da ise yıl başında yaklaşık 6 bin 375 savaş başlığı olduğu bilgisini aktarıyor.

Fotoğraflar: Riikka Hietajärvi / Finlandiya Cumhurbaşkanlığı İletişim Bürosu

Yazar Hakkında

FiHA

Haber editörü