Sanna Marin SDP Genel Başkanı seçilirken Ville Skinnari genel başkan yardımcısı oldu

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Bugün Tampere'de düzenlenen Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Kurulu'nda Başbakan Sanna Marin partisinin genel başkanlığına seçilirken genel başkan yardımcıları da belirlendi.

Sirpa Paatero ise Parti Meclisi Başkanı olarak  devam ediyor.

Milletvekilleri Niina Malm ve Matias Mäkynen ve Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı Ville Skinnari SDP'nin başkan yardımcıları olarak belirlendi. Seçimlerde en çok oyu Malm alırken, Skinnari ikinci, Mäkynen ise üçüncü geldi.

38 yaşındaki Malm, halihazırda İmatra'dan birinci dönem milletvekili olarak görev yapıyor. Ovako çelik fabrikalarının yöneticiliğinin yanı sıra kendisi aynı zamanda İmatra Belediye Meclisi başkanlığı görevini de sürdürüyor.

29 yaşındaki Mäkynen de Vaasa'dan ilk dönem milletvekili olarak görev yapıyor. Mäkynen, Jutta Urpilainen Aralık ayında Avrupa Komisyonu'na transfer olunca yedek kontenjandan milletvekili olmuştu.

46 yaşındaki Skinnari, son genel seçimlerde Lahti'den 2. dönem milletvekili olarak seçilmişti. Halihazırda Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı olarak görev yapıyor. Skinnari, Finlandiya’nın Türkiye ile beraber özellikle Afrika, Körfez ülkelerinde ortaklaşa projeler yürütmesinin önemini vurguluyor.Skinnari, seçimlerde Türk adaylara destek vermesiyle, Türkiye ile ilişkilere sıcak bakmasıyla biliniyor.

Yazar Hakkında

Finlandiya.fi

Haber editörü