Savcılık Dışişleri Bakanı Haavisto hakkında soruşturma başlattı

Haber veya Yazı Ayrıntıları

Haber veya Yazı Ekle

Ceza davalarına ilişkin dosya ilgili meclis komisyonuna gönderildi

Haavisto, resmi görevi suistimal etmekle ve amir sıfatıyla astlarına karşı kanuna aykırı uygulamalar gerçekleştirmekle suçlanıyor. 

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, bizzat savcının da katıldığı soruşturmada isnat edilen suçları reddetti. İfadesi alınan Haavisto'nun dosyası savcılığa ulaştırıldı ve ilgili savcılık resmi soruşturma işlemini bugün itibarıyla başlattı ve savcı Jukka Rappe ilgili dosyayı, parlamentodaki ilgili meclis komisyonuna gönderdi.

Bugünkü savcılık soruşturmasına konu olan olaylar, Finlandiya uyruklu DEAŞ'lıların El-Hol mülteci kampından Finlandiya’ya geri getirilmesine ilişkin olarak hükümetin bilgisi dışında yürütülen operasyon sürecinde yaşanmıştı.

Söz konusu vaka, Dışişleri Bakanı Haavisto'nun DEAŞ kamplarındaki Finlandiya asıllı çocukların anneleri olmadan Finlandiya'ya getirilmesine dair bir operasyonu, hükümeti haberdar dahi etmeden, sadece Dışişleri Bakanlığı'ndaki bazı isimlerle gerçekleştirdiğinin ve bundan sadece Cumhurbaşkanı Niinistö'yü bilgilendirmiş olduğunun ortaya çıkması üzerine gündeme gelmişti.

Hukuki süreç, Anayasal Haklar Komisyonu'nun oy çokluğuyla onay vermesi halinde ancak yargıya taşınabilecek.

Meclis Anayasal Haklar Komisyonu'na geçtiğimiz Aralık ayında 2020-2023 yıllarında görev yapmak üzere Johannes Koskinen (Sosyal Demokrat Parti milletvekili), Vantaa Belediye Başkanı Ritva Viljanen (Sosyal Demokrat Parti), Leena Meri (Gerçek Finler Partisi milletvekili), Antti Häkkänen (Ulusal Koalisyon Partisi milletvekili), Pihla Keto-Huovinen (Ulusal Koalisyon Partisi milletvekili) ve Anssi Kyllönen (avukat) seçilmişti. 

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, aynı zamanda Yeşiller Partisi milletvekili olarak görevini sürdürüyor.

Yazar Hakkında

info@finlandiya.org

Haber editörü